Şili’de orman yangınları: 10 kişi hayatını kaybetti

Güney Amerika ülkesi Şili’nin kıyı kentleri Valparaiso ve Vina del Mar’ın birçok bölgesinde çok sayıda yangın meydana geldi. Yetkililerin açıklamasına göre, yerleşim yerlerine sıçrayan yangınlar sonucu şu ana kadar 10 kişi hayatını kaybetti.

AA’nın aktardığına göre, Devlet Başkanı Gabriel Boric, sosyal medya hesabı X’teki açıklamasında, olağanüstü hal (OHAL) ilan ettiklerini belirterek, “Yangınlara müdahale etmesi için tüm ekiplerimizi ülkenin orta ve güney kesimlerine yönlendirdik” dedi.

YANGINLAR, ÜÇ ŞEHRE DOĞRU HIZLA YAYILIYOR

Yangınların Concon, Quintero ve Maitencillo şehirlerine doğru hızla yayıldığı bilgisi paylaşılırken, Şili basınında çıkan haberlerde de Valparaiso kentine yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Penuelas Gölü Doğal Parkı’nda da yangın çıktığı bilgisi verildi.

Ulusal Afet Önleme ve Müdahale Servisi’nden yapılan açıklamada, yangının şiddetli rüzgarın etkisiyle hızla yayıldığı ve bazı kasabalarda tahliye işlemlerinin başlatıldığı belirtildi. Şili’de Şubat 2023’de çıkan orman yangınları sonucu 13 kişi yaşamını yitirmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir