Peskov: İsrail-Filistin geriliminde eşit mesafe korunmalı, ancak bu çözümde yer alma hakkı verir

Rossiya-1 televizyonuna demeç veren Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin değerlendirmesinde, “İki ülkeyle diyaloğu sürdürüyoruz. Kuşkusuz, sadece ‘terör eylemi’ olarak nitelendirilebilecek eylemlerin kınanmaması mümkün değil. Ancak bu durumun öncü gelişmelerinin olduğu da unutulmamalı” ifadelerini kullandı.

“Eşit mesafeyi korumalıyız. Çözüm sürecine katılma hakkını bize sadece bu verecek. Rusya, çözüm sürecinde rol oynayabilir ve oynayacak” diye konuşmasına devam eden Kremlin Sözcüsü, Moskova için dengeli bir yaklaşım sergilemenin ve çatışmanın iki taarafıyla da temasta kalmanın önemli taşıdığını vurguladı.

Rusya’nın hem Filistinlilerle hem de İsraillilerle çok eskiye dayanan tarihi bağlara sahip olduğuna da dikkat çeken Peskov, “İsrail’e taşınan milyonlarca vatandaşımız ve onların güvenliğinin sağlanması, bizi birbirimize bağlıyor” diye ekledi.

Filistin-İsrail çatışması sürüyor

6 Ekim’i 7 Ekim’e bağlayan gece abluka altındaki Gazze Şeridi’ni yöneten Hamas, İsrail’e karşı ‘Aksa Tufanı Operasyonu’ adını verdiği bir operasyon başlattı. Hamas’ın Tel Aviv’e binlerce roket göndermesi ardından, bazı İsrail yerleşim birimleri ele geçirildi. Bunun yanında Hamas’ın birçok İsrailli yetkili ve sivili esir aldığı internet kaynaklarında görüldü.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, bu saldırının ‘diğerlerine benzemediğini’ söyleyerek ülkede savaş hali ilan etti ve Gazze Şeridi’ndeki hedefleri ağır bir şekilde vurmaya başladı. Çatışmanın ilk gününde ağır kayıp veren ve şoka uğrayan İsrail ordusu, toparlanma ardından savaş uçaklarıyla Gazze’yi sivil veya asker ayrımı yapmadan vuruyor.

Dünyadan ise sürpriz operasyona farklı tepkiler geldi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gelişmeler üzerine, “Bu sorun iki devletli çözüm önerisi olan 1967 sınırları temelindeki Filistin Devleti hayata geçirilmeden çözülemez” dedi. Benzer bir açıklama Rusya Dışişleri Bakanlığı ve Kremlin tarafından da yapıldı. Çoğu Avrupa Birliği ve NATO ülkeleri ise operasyonu bir terör saldırısı olarak gördü ve İsrail’in yapacağı saldırıların tamamen meşru olduğunu belirtti. Ortadoğu ülkelerinden Kuveyt, Suudi Arabistan, İran, Suriye ve daha birçok ülke ise yaşananların tamamen İsrail’in suçu olduğunu ifade eden açıklamalarda bulundu.

Son durum olarak İsrail, Gazze Şeridi yoğun bir şekilde abluka altına almış durumda. İsrail Savunma Bakanı’nın açıklamalarına göre 300 bin yedek asker seferber edildi ve Gazze’deki bütün elektrik, gıda, su gibi temel ihtiyaçlar kesildi. Çatışmalar farklı bölgelerde devam ederken, dünya ülkelerinin ‘çatışmayı durdurun’ çağrıları da bir yandan sürmekte.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir