CHP Bartın Belediye Başkan Adayı Muhammet Rıza Yalçınkaya Kimdir, Kaç Yaşında? Siyasi Geçmişi

CHP Sözcüsü Deniz Yücel PM toplantısı sonrasında aday isimleri açıkladı. Yücel’in açıklamalarına göre; Bartın Belediye Başkanı Muhammet Rıza Yalçınkaya oldu.

MUHAMMET RIZA YALÇINKAYA KİMDİR?

Muhammet Rıza Yalçınkaya, 23 Kasım 1955’te Zonguldak’ta hayata gözlerini açtı. Babasının adı Muzaffer, annesinin adı Ayşe’dir. Hacettepe Üniversitesi Zonguldak Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nü tamamladı. Amasra Taşkömürü Müessese Müdürlüğü’nde teknik uzman, makine mühendisi ve başmühendislik görevlerinde bulundu. Makine Mühendisleri Odası Bartın İl Başkanlığına seçildi. TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Başkanı oldu.

Muhammet Rıza Yalçınkaya, Bartın Belediye Başkanlığı’na seçildi ve iki dönem bu görevi yürüttü. Türkiye Tarihi Kentler Birliği ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Encümen üyeliklerinde bulundu. Şehir ve Başkan dergisinin çevre düzenleme dalında “Kent Ödülü”, Tarihi Kentler Birliği “Özendirme”, Ankara Yuva Konut Yapı Kooperatifleri Birliği ile Anadolu Kamu Sen’in “Yılın Belediye Başkanı”, Doğru Haber gazetesinin “Yılın Adamı” ve Gözcü gazetesinin “Yılın Belediye Başkanı” ödüllerini aldı.

23 ve 24. Dönemde Bartın Milletvekili seçildi. 23. Dönemde İçişleri Komisyonu Üyesi, 24. Dönemde TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyesi oldu.

Muhammet Rıza Yalçınkaya, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir