Tesla’da skandal! Sürücülerin mahrem anlarını çekmişler… Direksiyon başında seks oyuncağıyla görüntüler bile var!

Tesla çalışanlarının, araçlardaki kameralar aracılığıyla sürücülerin mahrem görüntülerini ve kazaları kaydederek, ofisteki mesajlaşma gruplarında paylaştığı iddia edildi.

Birleşik Krallık merkezli haber ajansı Reuters’a konuşan ve kimliklerini açıklamayan 9 eski Tesla çalışanı, elektrikli araçlardaki kameraların kaydettiği görüntülerin 2019-2022’da, birebir mesajlaşmalarda ve ortak gruplarda paylaşıldığını öne sürdü.

Bir eski Tesla çalışanı, “Sürücülerin garajlarının ve oturdukları evlerin içini görebiliyorduk” dedi. Bir başka eski çalışansa, kamera kayıtlarında seks oyuncaklarının ve farklı ürünlerin kullanıldığı mahrem görüntülerin yer aldığını da savundu.

Bazı kayıtlar Tesla müşterilerini utanç verici durumlarda yakaladı. Eski bir çalışan, bir adamın bir araca tamamen çıplak bindiği bir videoyu anlattı.

Ayrıca eski çalışanlar, şirketin CEO’su Elon Musk’ın aracındaki kameranın görüntülerinin de paylaşıldığını iddia etti.

Reuters’a konuşan iki kişi, yaklaşık üç yıl önce sohbet grubundaki bir videoda, denizaltına dönüşebilen bir aracın garajdaki görüntülerine yer verildiğini söyledi.

Buna göre söz konusu araç, 1977’de yayımlanan James Bond filmi Beni Seven Casus’ta (The Spy Who Loved Me) kullanılan Lotus Espirit model araba. Musk, bu arabayı 2013’te açık artırmada 968 bin dolara satın almıştı.

Ancak Reuters, Musk’ın bu videoyu görüp görmediğinin bilinmediğini belirtti. Ayrıca teknoloji milyarderinin, ajansın yorum talebini reddettiği de aktarıldı.

Başka bir eski çalışana göre, 2021’deki bir kaza videosu, bir yerleşim bölgesinde yüksek hızda giden bir Tesla’nın, bisiklet süren bir çocuğa çarptığını gösteriyordu.

Çocuk bir yöne, bisiklet başka bir yöne uçtu.

Eski çalışan, videonun California, San Mateo’daki bir Tesla ofisinde özel bire bir sohbetler aracılığıyla “orman yangını gibi” yayıldığını söyledi.

Bazı eski çalışanlara göre, bazı görseller yalnızca iki çalışan arasında paylaşılırken, diğerleri çok sayıda kişi tarafından görülebiliyordu.

Tesla, çevrimiçi “Müşteri Gizliliği Bildirimi”nde “kamera kayıtlarının anonim kalacağını ve sizinle veya aracınızla bağlantılı olmadığını” belirtiyor.

Reuters, söz konusu video ve görüntülerin ajansla paylaşılmadığını bildirdi. Eski çalışanlar da videolara sahip olmadıklarını savundu.

Kamera kayıtlarının Tesla ofislerindeki mesajlaşma gruplarında hâlâ paylaşılıp paylaşılmadığıysa bilinmiyor. Elektrikli araç devi, ajansın yorum talebini de reddetti.

Öte yandan bazı eski çalışanlar, videoların iş amaçlı paylaşıldığını savundu. Buna göre kamera kayıtları teknik destek ve diğer birimlerle ortak yürütülen sorun giderme işlemlerinde kullanıldı.

Teslalardaki kameralar son dönemde tartışma yaratmıştı. Çin’de devlete ait bazı binaların ve lojmanların bulunduğu yerlere bu araçlarla girilmesi yasaklanmıştı. Musk ise 2021’de Çin’de katıldığı bir toplantıda, “Otomobilleri Çin’de ya da herhangi bir yerde casusluk yapmak için kullanırsak şirketi kapatırlar” demişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir