Çin projesiyle uyumlu: Zigana tüneli açılıyor… ABD’yi rahatsız eden güzergah

Zigana Tüneli, gelecekte Çin’in Kuşak-Yol projesi ile entegre olma potansiyeli taşıyor.

Tamamen yerli ve milli imkanlarla inşa edilen ve Avrupa’nın en uzun çift tüplü tüneli olan Zigana Tüneli, Trabzon’u Bayburt ve Erzurum ile bağladı. Çin’in Kuşak ve Yol projesi kapsamında geliştirdiği ve birçok ülkeyi kapsayan Yeni İpekyolu’na entegre edilmesi beklenen Zigana Tüneli, karayolu lojistik dağıtım açısından stratejik öneme sahip olacak. Aynı zamanda Irak’ın Basra Körfezi’nden Türkiye’ye dek uzanacak “Kalkınma Yolu” projesi ile de bağlantısı kurulacak olan Zigana Tüneli, Türkiye’nin Karadeniz limanlarının ticari önemini arttıracak.

KUŞAK VE YOL PROJESİ

Çin Halk Cumhuriyeti’nin girişimi ile eski İpek Yolu’nu 21. yüzyılın sunduğu olanaklarla canlandırarak Asya, Afrika ve Avrupa’yı kara ve denizden birbirine altı ekonomik koridorla bağlamayı hedefleyen bir projedir. Politika koordinasyonu, altyapı bağlantıları, ticareti artırma, finansal entegrasyon ve insanlar arası etkileşimin artması gibi beş temel öncelikli alanı bulunmaktadır.

2013 yılında Çin Devlet Başkanı Şi Çinping’in Kazakistan ve Endonezya ziyaretlerindeki konuşmalarında ilk defa gündeme gelen projenin 2014 yılında kara ve deniz yolu güzergahları belirlenmiştir. Başlangıçta “Tek Kuşak Tek Yol” (One Belt One Road- OBOR) olarak sunulan projedeki “kuşak” İpek Yolu Ekonomik Kuşağı bağlamında Çin’den başlayıp Avrupa’ya uzanan kara ve demiryolu bağlantılarını ve altyapı projelerini, “yol” ise 21. yüzyıl Deniz İpek Yolu bağlamındaki Güney Çin Denizi’nden başlayıp Akdeniz’e uzanan deniz ticaret yollarını ve limanlarını içermektedir. 2016 yılında projenin ismi “Tek Kuşak, Tek Yol”daki “tek” vurgusunun yerine daha kapsayıcı olması amaçlanarak “Kuşak ve Yol Girişimi” olarak değiştirilmiştir. Ticareti artırma, ekonomik büyümeyi destekleme ve bölgesel bağlantıları derinleştirmeyi hedefleyen proje, Şi Çinping dönemi dış politikasının temel taşlarından birini oluşturmaktadır ve 2017 yılında Çin anayasasına dahil edilmiştir.

Dünya nüfusunun %65’ine tekabül eden 70’ten fazla ülkeyi kapsayan proje, karayolları, demiryolları, limanlar, havaalanları, enerji üretim santralleri ve telekomünikasyon ağları ile büyük ölçekli altyapı yatırımlarını içermektedir. Türkiye de demiryoluyla Gürcistan ve Azerbaycan’a, buradan da Hazar Denizi’ni aşarak Türkmenistan ve Kazakistan’ı geçerek Çin’e uzanan Orta Koridor Girişimi ile bu projeye dahil olmuştur. Asya ve Avrupa arasında yeni bir ekonomik köprü öngören girişimin, Çin’in ekonomik yükselişinde lokomotif görevi görmesi beklenmekte ve ülkenin jeopolitik ve jeoekonomik hedefleri, bölgesel hegemonyası ve küresel rolü açısından büyük önem taşımaktadır. Çin, proje kapsamındaki tüm ülkelere refah ve ekonomik büyüme getireceğini vurguluyor.

ABD RAHATSIZ

Amerika Birleşik Devletleri, 70’ten fazla ülkeyi kapsayan ve gönüllü ticaret esasına dayanan Kuşak ve Yol projesinden rahatsız.

Emperyalist politikalar ve dolar bazlı ticaret ile bütün dünyada hegemonya kuran ABD, dünya ticaretindeki tekelini kaybetmekten korkuyor.

Çin’in projesi hayata geçerse, ABD’nin ve doların ticari tekelinin kırılacağı ve ABD emperyalizmi yüzünden geri kalan devletlerin ulusal ekonomilerinin gelişeceği ifade ediliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Başkanları, yaptıkları yurtdışı gezilerinde, Kuşak ve Yol projesine karşı söylemlerde bulunmayı ihmal etmiyor.

Odatv.cokm

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*