CHP’den HEDEP için özel strateji! Başrolü İmamoğlu oynayacak…

CHP bir seçim arefesi öncesi daha kaldığı yerden devam ediyor… Bu kez başrolü İmamoğlu oynayacak… Yerel seçimler öncesi PKK destekçisi HEDEP’i gözüne kestiren CHP, ittifak için yine gizli bir plan doğrultusunda ilerlemeyi düşünüyor.

CHP’de HEDEP ile İstanbul’da bazı görüşmelerin yapılması planlanırken bu görüşmelerin genel merkezde değil, kapalı kapılar ardında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile yürütülebileceği değerlendiriliyor.

Yerel seçim çalışmaları başladı. Siyasi partiler seçim için ittifak arayışı sürüyor. Kritik büyükşehirler için küçük partiler de dahil her oy için değerlendirmeler yapılıyor. CHP’nin anketlerinin bu haftasonu tamamlanması ve haftaya raporlanması öngörülüyor. “İttifak” değil “işbirliği” diyerek yola çıkan CHP ilk olarak İYİ Parti’nin kapısını çaldı. CHP Genel Başkanı Özgür Özel ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener önceki gün görüştü.

Görüşmenin ardından İYİ Parti’nin “yerelde işbirliği olacak mı” sorusuna pazartesi günü açıklık getireceği duyuruldu. CHP’de işbirliği talebi sadece İYİ Parti ile kalmayacak. Önümüzdeki günlerde HEDEP ile de temasların başlaması öngörülüyor. HEDEP’ten yapılan açıklamalarda “açık ittifak” talebi dile getirilse de CHP temkinli…

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde HDP ile yapılan masa altı ittifakın doğurduğu sonuçlar değerlendiriliyor. HEDEP ile ittifak kurulmadan da özellikle büyükşehirlerde olumlu bir sonuç alınamayacağı belirtiliyor.

TAKVİM YOK

Bu nedenle sürecin genel merkezden değil, mevcut belediye başkanlarınca yürütülmesi kararı konuşuluyor. İstanbul için Ekrem İmamoğlu’nun bir takvim kapsamında HEDEP yöneticileri ile görüşmeler yapması ve destek araması öngörülüyor.

Aydınlık’a konuşan CHP içinden üst düzey bir kaynak, “İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun durumu iyi gibi… HEDEP ile ittifak açıktan genel merkez tarafından olmaz. İmamoğlu gider ilçelerde görüşür anlaşır. İstanbul özelinde konuşursun ama genelde konuşmazsın HEDEP ile…” değerlendirmesini yaptı.

KAYNAK: AYDINLIK GAZETESİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir